To lotnisko obsługuje mniej pasażerów niż port w Radomiu
Ponad 50% dziennego obłożenia na jednym zdjęciu (www.instagram.com/my_travel_online/)

Życie

To lotnisko obsługuje mniej pasażerów niż port w Radomiu

Na jego budowę przeznaczono prawie miliard złotych
11.10.2017

W 2016 roku port lotniczy w Radomiu obsłużył 9713 pasażerów – po podzieleniu tego na liczbę dni w roku wychodzi średnio ponad 26 osób dziennie. Nie wygląda to na imponujący wynik zatrudniającego ponad 140 pracowników lotniska, ale i tak placówka odnotowała prawie 1000% wzrostu zainteresowania w porównaniu do 2015 r., pierwszego pełnego roku funkcjonowania portu.

Tym skromnym osiągnięciom towarzyszyło oczywiście rytualne narzekanie na zmarnowane pieniądze. Jednak miliony złotych, za które doinwestowano radomskie lotnisko nieco bledną wobec kosztów poniesionych przy budowie oczka w głowie Mahindy Rajapaksy, byłego prezydenta Sri Lanki. Realizacja dofinansowanego przez Chiny projektu kosztowała ponad 209 milionów dolarów, ale miejscu daleko do wyników najpopularniejszych portów świata, przez które – tak jak w przypadku Atlanty – rokrocznie przetacza się nawet ponad 100 milionów pasażerów. Lotnisko w dystrykcie Hambantota obsługuje bowiem… 7 podróżujących dziennie. 

Opuszczone nie-miejsca, by użyć określenia Marca Auge, to coraz większy problem w przestrzeni publicznej na całym świecie. Oprócz lotnisk oraz nieużywanych aren olimpijskich i mundialowych najbardziej symboliczne są puste centra handlowe. Problem z rozbuchanym konsumpcjonizmem zderzającym się z realiami mają szczególnie Chińczycy - można powiedzieć, że do Sri Lanki obywatele Państwa Środka przywieźli po prostu swój kontrowersyjny know-how. To temat, który szczególnie interesuje Wade'a Sheparda, autora pracy o "miastach bez ludzi w najbardziej zaludnionym kraju świata" (jak głosi podtytuł) -  książki "Ghost Cities of China". Polecamy spacer z autorem po New South China Mall w Dongguan - największym (obok Dubai Mall) centrum handlowym na świecie i zarazem najbardziej wyludnionym.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo